Pôsobenie fínskej (suchej) sauny na organizmus je mnohostranné. Vplyvom vysokej teploty (90 až 105 °C) a minimálnej vlhkosti vzduchu (10 až 30 %) dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože. Sauna do nemalej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne). Telesná teplota sa priemerne zvyšuje o 1 až 2 °C. Zvýšené prekrvenie a prehriatie môže zlepšovať pohyblivosť svalstva a kĺbov, poprípade znižovať bolesti.
Fínska sauna má blahodarné účinky na naše zdravie a je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje otužovanie organizmu. Sauna je vhodná pre tých, ktorí sa chcú o svoje telo starať. Dôkladné vypotenie odplavuje nečistoty z kože, čo má značný kozmetický význam a zároveň stúpa činnosť mazových žliaz. Význam má aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia.
Saunovanie zabezpečí dobré prekrvenie mozgu. Prudkým zahrievaním a následným schladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie. Saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy a stresu.
Odporúčaná dĺžka pobytu je 10 – 20 minút. Saunový cyklus môžete opakovať dva až tri krát s prestávkami na oddych.