Finsenovo svetlo pripomínalo svojim spektrom slnečné žiarenie a jeho výhodou bola práve možnosť opakovať potrebné dávky. Terapia svetlom prešla v 20. storočí ďalším vývojom. Nespochybniteľné výhody svetla sa začali využívať aj v ďalších oblastiach medicíny. Ultrafialové, infračervené a nízkoúrovňové laserové spektrum žiarenia spolu s viditeľnou časťou svetla neunikli pozornosti lekárov a potenciál využitia žiarenia prechádzal klinickými testami. V osemdesiatych rokoch sa nakoniec na trh dostáva revolučný vynález, terapia svetlom, ktorá emituje polarizované, polychromatické, inhoherentné a nízkoenergetické svetlo.
Vhodne zvolené svetelné vlnenie dokáže hojiť rany, zmierňovať zápaly, podporiť regeneratívne procesy organizmu a pomáhať tak na viacerých úrovniach. Výskum tiež ukázal, že rôzne vlnové dĺžky svetla prenikajú rôzne hlboko do kože a podkožného epitelu a vďaka prenosu energie pomáhajú pri prirodzených regeneratívnych procesoch.
Polarizované svetlo má dnes overené účinky a používa sa v mnohých zariadeniach ako doplnková a v niektorých prípadoch ako jediná liečba. Sila svetla sa osvedčila pri kožných problémoch, hojení rán a povrchových poranení, preležaninách, ale aj pri akné, dermatitídach či psoriáze. Časť svetelného spektra dokáže preniknúť aj hlbšie a pomáhať pri zmierňovaní zápalových ochorení, bolestiach namáhaných šliach a kĺbov. Terapia svetlom tak dokáže prinášať úľavu pri reumatických problémoch, športových úrazoch, vyvrtnutých členkoch, tenisových lakťoch či bolestiach svalov. Keďže svetlo lieči a dodáva nám energiu tak sa využíva aj pri liečbe sezónnej afektívnej poruchy, teda ako pomoc pri zimných depresiách. Dlhoročné výskumy spájajúce psychológiu vnímania a neurológiu ukázali, že na náš duševný svet vplývajú aj farby. Preto sa Bio lampy klinicky testovali aj s použitím rôznych svetelných filtrov a dnes sú na trhu aj so systémom terapie farbami. Jednotlivé farebné filtre pritom podporujú istý typ nálady.
Polarizované svetlo má na organizmus tieto základné účinky :
- protibolestivé – analgetický efekt,
- protizápalové,
- biostimulačné.
Svetelná energia pri prieniku do tkaniva vyvoláva veľmi významné fotochemické zmeny. Svetelná terapia sa využíva v dermatológii, gynekológii, chirurgii, ortopédii a rehabilitácii, stomatológii a ORL, pediatrii a v kozmetike. Terapia svetlom dokáže odstrániť množstvo zdravotných problémov a pomáha naštartovať ozdravné procesy v organizme. Zoznam účinkov a indikácií je preto dosť dlhý.
Indikácie a používanie farieb pri terapii svetlom :
- červený filter – vášeň, vitalita, teplo, sila (aktivuje, vitalizuje, dynamizuje, zintenzívňuje a posilňuje),
- oranžový filter – nezávislosť, radosť, spoločenstvo, tvorivosť (oživuje, zohrieva, uvoľňuje kŕčovité procesy a robí človeka veselším),
- žltý filter – intelekt, objektivita, ostražitosť, sebadôvera (tonizuje, otvára, vyjasňuje, uvoľňuje stuhnutie a posilňuje nervy),
- zelený filter – harmónia, súcit, štedrosť, vyrovnanosť (uvoľňuje bolestivé procesy a upokojuje),
- modrý filter – komunikácia, pokoj, spoľahlivosť, vernosť (ukľudňuje, zadržuje, koncentruje, chladí, utišuje a zjasňuje),
- indigo filter – jasný pohľad, jednota, sebaúcta, usporiadaná myseľ,
- fialový filter – inšpirácia, idealizmus, rešpekt, sebaobetavosť (tlmí, podporuje duševné procesy, uvoľňuje a zmierňuje bolesti).