Aromaterapia
Vône v nás vyvolávajú rôzne emócie a spomienky. Nesú v sebe posolstvo, a ovplyvňujú nás príjemným spôsobom. Aromaterapia predstavuje jednu z možností využitia prírodných síl za účelom liečenia. Berie do úvahy stav mysle i tela. Esenciálne oleje vznikajú spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Pri výbere éterických olejov nesmieme podceňovať osobné vnímanie jednotlivých vôní. Esenciálne oleje môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy, a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu človeka. Tieto prírodné organické látky majú životnú silu.
Svetloterapia
Liečenie svetlom nie je len výmyslom Egypťanov z 3. tisícročia pred n.l. Každý zámožný Egypťan sa „kuríroval“ vo vlastných slnečných kúpeľoch. Chemické a fyzikálne účinky svetla dokážu prenikať do hĺbky tkanív a reaktivovať tak samoliečebný proces organizmu. Okrem laserov sa na liečbu svetlom využíva aj intenzívne pulzné svetlo, diódové LED osvetlenie, monochromatické či polychromatické tzv. polarizované svetlo. Svetelná terapia však má omnoho širšie využitie. Lieči sa ňou akné, ekzémy, alebo psoriáza. Okrem toho svetelná terapia sľubuje aj liečbu porúch spánkového rytmu, padania vlasov, omladzovanie pokožky, rýchlejšie hojenie rán, liečbu zápalov i bolesti. Všetko je otázka správneho dávkovania a nastavenia vlnovej dĺžky s akou sa svetlo šíri. O pôsobení jednotlivých farieb na zdravie ste už určite počuli, ale ak vám doteraz nebolo jasné, prečo jednotlivé farby, aj farby svetla pri kolorterapii účinkujú na rôzne problémy, tu je vysvetlenie. Praveká indická teória hovorí : samoliečiacu energiu máme v sebe a stačí len poznať a vedieť správne stimulovať jednotlivé čakry. Rozoznávame ich sedem, ležia jedna pod druhou, každá má podľa teórie určitú frekvenciu a farbu a sú považované za centrá energie. Teória kolorterapie je postavená na skutočnosti, že chorobný proces mení vibrácie a teda aj „zafarbenie“ buniek. Vrátiť ich späť do zdravého stavu sa dá použitím lúčov svetla s vibráciou zodpovedajúcou oblasti podľa čakier.
Muzikoterapia
Muzikoterapia okrem zrelaxovania tela a mysle, navodzuje pohodu, harmóniu a radosť do života, ale ponúka sa aj ako prevencia rôznych psychosomatických ochorení. Tieto ochorenia postihujú našu uponáhľanú spoločnosť čoraz častejšie a žiadna priama liečba na ne zatiaľ nie je. Liečba hudbou sa dá tiež popísať ako cielené pôsobenie zvukov, tónov, rytmov a hlasov na ľudský organizmus. Hudba, ktorá sa nám príjemne počúva, totiž okrem iného dvíha hladinu serotonínu a ten pozitívne pôsobí na našu náladu. Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami spánku, alebo depresiou. Hudba, ako taká, obsahuje tri zložky, a každá z nich ovplyvňuje ľudský organizmus inak. Rytmus hudby pôsobí na náš telesný stav, melódia sa zameriava na našu emočnú stránku a harmónia slúži ako brána do nevedomia človeka. Rozoznáva sa aktívna muzikoterapia (hranie na rôzne nástroje) či pasívna (načúvanie zvukov, vibrácií gongov a melódií).